Nouzový stav v ČR: Časté dotazy k zakoupeným zájezdům

Přinášíme vyjádření MINISTERSTVA PRO MÍSTNÍ ROZVOJ ze dne 14.3.2020 (originál zde).

Aktuálně je tedy situace následující:

 • pokud máte rezervaci na termín, který spadá do období uzavření hranic/zakázaní výjezdu/výjimečného stavu, jedná se o “vyšší moc” a jsou dvě možnosti řešení: přebukování termínu na jiný termín (nejlépe 2021) a nebo nestornovat a vyčkat, zda pomine překážka v odjezdu. Pokud pomine, můžete vycestovat. Pokud nepomine, CA bude vracet prostředky zpět. Pokud se rozhodnete pro STORNO rezervaci, bude provedeno STORNO dle aktuálních podmínek CA zde
 • pokud máte termín nespadající do aktuálního nouzového stavu, doporučujeme vyčkat a nedávat STORNO rezervace.

Zde je původní vyjádření MPMR

Za současného stavu, kdy byl vyhlášen nouzový stav a dochází k uzavírání hranic s omezeními pro cesty našich občanů i cizinců, což nemá v historii moderního státu obdoby, je jen obtížné zcela přesně posoudit veškeré právní vztahy, které se týkají různých aspektů vztahů zákazníků a cestovních kanceláří či agentur. Stejně jako se situace každým dnem mění, budou i vyjádření ministerstva aktualizována a doplňována. Níže uvádíme vybrané a nejčastěji kladené otázky.1. Mám zaplacený zájezd do některé ze zemí, která je na seznamu států světa s vysokým rizikem přenosu nákazy. Odjezd na zájezd má být uskutečněn v nejbližších dnech. Mohu na tento zájezd odjet?

Nikoliv, na zájezd do zahraničí odjet nyní nemůžete. Zákazník i cestovní kancelář mohou od smlouvy o zájezdu odstoupit. Cestovní kancelář je povinna Vám v takovém případě vrátit celou cenu zájezdu, pokud se nedohodnete na jiném oboustranně přijatelném řešení, např. na posunutí zájezdu na jiný termín anebo jinak.
Pro aktuální informace o cestování doporučujeme sledovat internetové  stránky ministerstva zahraničních věcí.

2. Mám zaplacený zájezd do některé ze zemí, která je na seznamu států světa s vysokým rizikem přenosu nákazy. Odjezd na zájezd má být uskutečněn později (v létě, na podzim…). Mohu tento zájezd zrušit bez platby odstupného?

Ne. Chcete-li odstoupit od smlouvy teď, má cestovní kancelář právo zaplacení odstupného. Pokud však v době odjezdu bude do dané země stále platit zákaz vycestování (nebo zákaz vstupu), měla by Vám cestovní kancelář v případě odstoupení od smlouvy jeho cenu vrátit, případně se můžete dohodnout na jiném přijatelném řešení pro obě strany.

3. Mám zaplacený zájezd do země, která není na seznamu států světa s vysokým rizikem přenosu nákazy.Mám možnost tento zájezd zrušit bez zaplacení odstupného?

V případě, uzavření hranic a nemožnosti vycestovat z ČR ano. Pokud by uskutečnění zájezdu bylo možné, je pro odstoupení od smlouvy bez zaplacení storno poplatků třeba doložit, že v místě určení cesty nebo pobytu nebo jeho bezprostředním okolí nastaly nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, které mají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení cesty nebo pobytu.

4. Mají cestovní kanceláře právo na odškodné?

Otázka náhrad bude řešena, až opadnou největší rizika. Podnikatelé už nyní mají možnost žádat o bezúročné půjčky od Českomoravské záruční a rozvojové banky . Jedná se i s Evropskou komisí o využití finančních prostředků z fondů EU a o úvěrových možnostech od komerčních bank. Další opatření na úseku daní se připravují na Ministerstvu financí.

2 komentáře u „Nouzový stav v ČR: Časté dotazy k zakoupeným zájezdům

 1. Ahoj Honzo, tak jsem se v těch koronavirových opatřeních, zákazech, povoleních, atd. úplně ztratil. Mám u Tebe zamluvený a kompletně zaplacený pobyt 7-14. 8. 2020, myslím, že chata č. 6.
  V březnu jste psali, že pobyty, které spadají do 100% storna nebo se k němu blíží přesouváte na rok 2021, případně budete vracet finanční prostředky. To mě uklidnilo. Když se blížilo 40 dní do odjezdu a Norové nic, začal jsem být lehce neklidný. Měsíc před plánovaným odjezdem se mi rozpadl “tým”, prostě vsadili na jistotu a naplánovali dovolenou jinde a jindy.
  Nyní je situace taková, že Norové povolili Čechům přijet, ale cestu přes Švédsko nedoporučují, pokud, tak 12 hodinový průjezd bez přespání, jen nutné přestávky na tankování a pod. V našich zprávách opakovaně zaznělo, že při návratu ze Švédska je nutný negativní test, jinak hrozí karanténa. Kudy tedy na ryby?
  No nechci být moc dlouhý. Je mi 66 let, jsem ohrožená skupina, nemám parťáky, tak tě chci požádat, je-li to možné, abys mi můj pobyt přehodil na rok 2021, což sice vzhledem k celosvětové covidové situaci nedává žádnou jistotu pro příští rok, ale aspoň bude víc času vše důkladně promyslet.
  Díky za brzkou odpověď. Jarda Tržický

  1. Dobrý den, předám na mail Honzovi. S pozdravem z Kolína Petr Pilný.

Komentáře nejsou povoleny.

Přesunout se na začátek